XC Results 2009-2010

Surrey XC League Fixture 1 Reigate Priory Park 10th October 2009

Full results – Ladies

Full results – Junior – Girl

Full results – Men [Individual and Teams]

Full results – Junior Boys [Individual and Teams]

Surrey XC League Fixture 2 Denbies Vineyard, Dorking 14th November 2009 – Final agreed results

U13 Girls Individual

U13 Girls Team

U15 Girls Individuals

U15 Girls Team

U17 Girls Individual

U17 Girls Team

Senior Women Div. 1 Individual

Senior Women Div. 1 Team

Senior Women Div. 2 Individual

Senior Women Div. 2 Team

Full results – Men [Final]

Full results – Mens’ Teams [Final – revised 18/11/09]

Full results – Junior Boys [Individual and Teams]

Tadworth 10 – 3rd January

Well done Dorking! A great turn out for a tough 10 miler!  
Position
AC
Name
Time
22
SM
Bruce Harrold
1:03:01
35
SM
Stuart Prentice
1:05:27
36
SM
Graham Hewett
1:05:34
39
SM
Kevin Bailey
1:05:41
65
SM
Ed Clements
1:08:19
79
M50
Nigel Stevens
1:09:22
113
M40
Rob McCaffrey
1:11:49
209
W40
Anne Davidson
1:17:49
213
M40
Chris Hall
1:18:11
273
W40
Wendy Mountford
1:21:17
376
W40
Kim Lowe
1:27:19
478
SL
Rachel Woodbridge
1:34:58
487
W40
Stella Brett
1:35:43

Tadworth 10 full results

SEAA XC Championships – 30th January

Men’s Team 22 out of 54 complete teams.
Position
AC
Name
Time
U13 Boys Race
39
U13B
Ben Brunswick
12.35
U15 Girls Race
57
U15G
Jessica Filbey
17.02
U15 Boys Race
170
U15B
Oliver May
19.07
U17 Mens Race
94
U17M
Hugh Baker
23.51
Senior Ladies Race
114
SL
Louise Ionescu
37.56
170
SL
Louise Schlaeppi
39.55
Senior Mens Race
75
SM
Nick Hodges
57:35
124
SM
Bruce Harrold
59:31
217
SM
Graham Hewett
1:02:29
325
SM
Stuart Prentice
1:05:46
328
M50
Andy Fay
1:05:54
439
M40
Howard Jones
1:09:45
723
M50
Patrick Martin
1:24:31

Southern Champs full results

Epsom Oddballs Perch -January 31st

Position
AC
Name
Time
12
SM
Robert Gill
39.18
28
V40
Gary Peters
40.34
162
V45
Anne Davidson
47.18
169
SM
Andrew Sutton
47.38
174
V50
Richard Adey
47.48
191
V45
Charlotte Craig
48.22
243
V40
Stuart Aikman
50.57
264
V40
Robert Wyld
51.33
315
V50
Kevin Irvine
53.31
355
V60
John Jelly
54.30
538
V35
Gail Granville
1.02.59
543
V45
Darla Crispin
1.03.31
551
V45
Moira Swan
1.04.03
561
V50
David Burton
1.04.25
587
SL
Vicky Randall
1.06.31
588
V35
Julie Penman
1.06.31
634
SL
Jackie Shettle
1.15.05

Perch full results

Surrey Men’s League Fixture 4 Richmond Park – 6th February

Position
AC
Name
Time
1
S
Nick Hodges
27.56
9
S
Bruce Harrold
28.46
17
V40
Frazar Dawson
29.46
26
S
Simon Beardsall
30.30
31
S
Graham Hewett
30.47
40
S
Stuart Prentice
31.09
43
S
Rob Gill
31.13
46
S
Ed Clements
31.27
51
V50
Andy Fay
31.49
60
V40
Howard Jones
32.20
62
V40
Grant Brady
32.26
65
S
Ben Howard
32.34
69
V40
Kevin Stroud
32.44
75
V40
Rob McCaffery
32.56
90
S
Rudy Uriba
33.38
92
V50
Nigel Stevens
33.46
124
V40
Ian Giles
35.50
132
V40
Chris Matthews
36.56
135
S
Matthew Sears
37.10
Junior Race
5
U13
Charlie Wyllie
19.23

Surrey Men’s League fixture 4 full results

Surrey Women’s League Fixture 4 Richmond Park – 6th February

Position Name Time
24 Rebecca Black 32.07
57 Louise Ionescu 33.35
104 Zoe Shannon 35.45
115 Cora Harrison 36.27
124 Charlotte Craig 36.44
185 Sheena Bassett 40.17
201 Stella Bret 41.32
260 Jane Busby 45.01

Surrey Women’s League fixture 4 full results

Bookham 10k – 7th February

Position
AC
Name
Time
4
V40
Howard Jones
45.26
34
SM
Rudy Uribe
51.12
115
SM
Timothy Court
57.50
116
SL
Caroline Court
57.50
140
V40
Robert Wyld
59.32
146
V35
Jacqui Moulder
59.49
154
V55
Rebecca Sissons
60.08
220
V35
Selma Ayton
64.41
227
V45
Stella Brett
65.17
230
V40
Chris Smewing
65.28
250
V35
Fiona Hunter-Choat
67.28
255
V60
Brian Blackman
68.07
301
V35
Maria Donovan
72.57
312
V35
Kristie Nicholls
74.17
322
V50
Keith Watson
75.47
324
SL
Jenni Maynard
76.08
333
V45
Zahra Sharples
78.42
343
V45
Debbie Ellis
81.46

Bookham 10 full results

East Surrey League XC Relays – 13th February

Team finished in 9th place, in 50m 11s
Name AC Time
Louise Ionascu W35 12.04
Justin Flashman SM 12.44
Cora Harrison U17W 12.33
Matt Sears SM 12.55

G3 10K – Newlands Corner – February

Well done to Yvonne Smith and Friends who completed the G3, a hilly offroad 10K, on Sunday. Yvonne came 174th in a time of 68 minutes.

g3

Surrey XC Championships -20th February

Position
AC
Name
Time
3
U20M
Evan Erskine-Thomas
30.07
7
U17M
Hugh Baker
28.22
19
U17M
Michael Alwin
30.12
15
U17L
Cora Harrison
24.14
6
U15G
Suzannah Monk
16.26
8
U15G
Jessica Filby
17.13
26
U15G
Hollie Maskell
18.35
7
U15B
Jack Wyllie
14.57
22
U15B
Oli May
16.12
17
U13G
Lucy Brett
16.38
19
U13G
Hannah Morris
16.43
24
U13G
Beth Bridgeman
17.04
26
U13G
Megan Winslade
17.08
29
U13G
Isabel Irwin
17.16
39
U13G
Emily Hornung
18.19
44
U13G
Ellie Parnham
18.49
45
U13G
Hollie Jennings
18.52
47
U13G
Lois Davies
19.12
50
U13G
Alice Blair
19.38
54
U13G
Fraya Jhurgod
20.34
3
U13B
Charlie Wyllie
14.07
27
U13B
Ben Baxter
15.25
28
U13B
Daniel Ashwood
15.26
40
U13B
Charlie Hayle
16.01
12
SM
Nick Hodges
43.00
71
SM
Howard Jones
51.10
11
SL
Rebecca Black
34.25
21
SL
Louise Ionescu
36.06
30
SL
Zoe Shannon
37.54
56
SL
Yvonne Smith
43.04
61
SL
Stella Brett
44.59

Surrey Champs full results

English National XC Championships – 27th February

Position AC Name Time
U13 Boys Race
59 U13B Charlie Wyllie 12.33
U15 Boys Race
10 U15B Adam Hulin 14.30
102 U15B Jack Wyllie 15.32
U20 Mens Race
21 U20M Luke Caldwell 35.01
Senior Ladies Race
98 SL Helen Bridle 33.07
109 SL Pippa Archer 33.29
199 SL Louise Ionescu 35.57
380 SL Charlotte Craig 40.30
Senior Mens Race
640 SM Andrew Fay 50.54

Click me for Senior Men results
Click me for Senior women results
Click me for Junior Men results
Click me for Junior women results
Click me for U17 Men results
Click me for U17 women results
Click me for U15 boys results
Click me for U15 girls results
Click me for U13 boys results
Click me for U13 girls results

CAU INTER-COUNTY CROSS COUNTRY, COFTON PARK, BIRMINGHAM, 13 MARCH 2010

UNDER 13 BOYS
56th Charlie Wyllie

UNDER 20 MEN
13th Luke Caldwell
140th Evan Erskine-Thomas

SENIOR MEN
145th Nick Hodges

UNDER 17 WOMEN
175th Cora Harrison

SEAA Masters XC -14th March

Well done to Louise Ionascu who finished 23rd overall in a time of 27.09
In the V35-39 catergory Louise was 6th lady.
Ladies full results can be found here.

Home Countries International, Mansfield
Saturday 28th March 2010

Junior Men
Luke Caldwell 14th

Senior Ladies
Georgie Bruinvels 9th

Complete results here.